Ευρωπαϊκό έργο etwinning με τη συμμετοχή σχολείων από Ρουμανία-Πορτογαλία-Ελλάδα:

Μικροί Ζωγράφοι ταξιδεύουν στα μονοπάτια της Τέχνης”

Μία από τις βασικές μορφές δημιουργίας και έκφρασης είναι η Εικαστική τέχνη. Σε όλη τη διάρκεια του συγκεκριμένου έργου και σε ένα οργανωμένο περιβάλλον με την κατάλληλη διδακτική μεθοδολογία, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν την Τέχνη και να τη δημιουργήσουν. Θα ανακαλύψουν και θα πειραματιστούν με νέα υλικά, θα μάθουν διάφορες τεχνικές και στυλ ζωγραφικής και θα επικοινωνήσουν μεταξύ τους, αναπτύσσοντας τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους, εκφράζοντας τα συναισθήματά τους. Στην προσπάθεια αυτή τα παιδιά θα «βαδίσουν» στα μονοπάτια της Τέχνης με παγκοσμίου φήμης ζωγράφους, όπου μέσα από τα έργα τους θα γνωρίσουν τη ζωγραφική ως μέσο έκφρασης. Τέλος, θα προσπαθήσουν να αποτυπώσουν τα έργα γνωστών ζωγράφων με τον δικό τους μοναδικό τρόπο, χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά και τεχνικές, δίνοντάς τους άλλη διάσταση μέσα από τα μάτια διαφόρων καλλιτεχνικών κινημάτων.

ΟΙ τεχνικές που χρησιμοποιήθηκαν από κάθε σχολείο:

7ο Νηπιαγωγείο Μεγάρων, Ελλάδα : τεχνική Ποπ αρτ

Νηπιαγωγείο Χαροκόπι, Ελλάδα : τεχνική κολάζ

Νηπιαγωγείο Δημητσάνας Ελλάδα: τεχνική μωσαϊκό

Agrupamento de Escolas Monte da Lua, Πορτογαλία: γλυπτική

Gradinita cu P.P. nr.15 Sibiu, Ρουμανία: τεχνική πουαντιγισμός

Το νικητήριο λογότυπο του έργου/The etwinning project logo
  1. Vincent Van Gogh ↩︎
  2. Wassily kandinsky ↩︎